Товариству "Бужани" - 35 років

Дата: 22.11.2023 12:32
Кількість переглядів: 176

Фото без описуУ неділю, 19 листопада, у стінах Буського міського НД відбулася святкова імпреза з нагоди ювілейного, 35-річного дня народження громадської організації «Товариство Бужани», яке своєю подвижницькою краєзнавчою і дослідницькою працею відоме не тільки на Бущині, але й далеко за її межами.

У далекому 1988 році воно стало першою ластівкою національного відродження на наших теренах. Організовували його люди, якими, в першу чергу, керувала любов до рідного краю, його історії та культури, прагнення віднайти, зберегти та передати нащадкам основи нашої національної та історичної пам’яті, аби не зникнути з мапи світу як нація. Ініціаторами створення товариства були брати Зіновій та Володимир Павлики, краєзнавець Тарас Дишкант, громадський активіст Олександр Саримсаков, вчителі місцевих шкіл Людмила Ціхоцька, Ярослав Книш та Роман Бучко, журналіст Ігор Грабович.

1989 року товариство зареєструвало свій статут, і вже тоді було зрозуміло, що воно займе важливу нішу в суспільно – політичному та громадському житті краю. З цього часу і донині члени товариства мають активну життєву позицію, ведуть дослідницьку, історико – культурну та археологічну діяльність, долучаються до всіх важливих подій, що відбуваються в громаді і в Україні.

Впродовж багатьох років в організацію вливалися нові ініціативні люди, кожен з яких вносив свою лепту в історико–краєзнавчу скарбницю Бущини. Це: Петро Довгань, Наталія Стеблій, Орест Мацюк, Володимир Петегирич, Зіновій Дацко, Катерина Татарин, Михайло Зозуля, Іван Нагорний, Іван Ціхоцький, Володимир Ступак, Віктор Пенцак, Андрій Кіпран, Сергій Ульянов та інші.

Товариство «Бужани» - давні друзі та партнери міської бібліотеки ім.І.Котляревського. Разом з ними проведено чимало цікавої просвітницької роботи - краєзнавчі розвідки, історичні години, форуми краєзнавців–літописців Бущини, озвучені виставки, презентації книг та екскурсії...Світлої пам’яті Роман Бучко – вчитель, краєзнавець, автор багатьох статей з історії Бущини та його видатних людей, написав поетичну збірку «Молімося Богу» та історію села Яблунівка (у співавторстві з Михайлом Зозулею), у якому вчителював. Зіновій Павлик – незмінний голова товариства «Бужани» - організатор та натхненник усіх подій та акцій, громадський активіст, учасник археологічних експедицій, волонтер. Він та його брат Володимир Павлик – юрист, дослідник рідного краю - стояли біля витоків створення громадської організації. Тараса Дишканта знаємо найперше як історика, наукового дослідника та мандрівника. Його перу належать праці як з історії Буська, так і всієї України: «Велика брехня», «Походження слова «Україна», «Буська мідна пластина»(пори року), «Скіфська спадщина», «Походження Русі», «Правдива Скіфія», "Фальсифікація скіфської історії Геродотом», «Рипейські гори», «Тисовецькі старожитності» та ін. Тарас продовжує працювати в цій царині і активно веде свій блог та фейсбук-сторінку, дискутуючи на теми історії. Талановитий, багатограннй Олександр Саримсаков – громадський активіст, митець, творець і організатор фестивалів хореографічного та циркового мистецтва «Від серця до серця – співоча планета» та «Діаманти Карпат». Бойовий волонтер Гуру. Сьогодні він перебуває в Ірландії, де зібрав молоду команду і створив перший фестиваль української культури в Ірландії. Автор збірок «Все, що у серці живе» та «Воїн слова».

Подружжя Довганів – Петро і Наталія – археологи, наукові співробітники інституту археології ЛНУ ім.І.Франка, багаторічні дослідники Буська та Бущини, автори численних статей та монографій. Іван Ціхоцький – викладач ЛНУ ім.І.Франка, науковець, дослідник, автор та укладач довідника «Енциклопедія Буська.Т.1». Сьогодні він – офіцер ЗСУ. Михайло Зозуля – активіст товариства «Бужани», який впродовж кількох років систематизував, упорядкував та видав багато книг з історії Буська: «Історія Буська в дослідженні польських авторів»(2011), Історія Буська в документах, матеріалах і спогадах» у 2-х книгах (2016 – 2017); Буський історико-краєзнавчий альманах в 5 книгах (2018-2021). У 2023 році підготував до друку історичні розвідки-спогади про Буськ двох польських авторів Тадеуша Цвена та Адольфа-Владислава Забуського «Буськ у спогадах колишніх мешканців».

Нині основою діяльності товариства є пошукова робота, дослідження минулого Буська та околиць, збір відомостей з історії визвольного руху, пошук старих світлин та запис спогадів місцевих мешканців про події давнини, надання допомоги експедиціям науково – дослідних установ у проведенні досліджень на території Буської громади. Окремою сферою діяльності є організація експозицій історико - краєзнавчого музею, який розташований на території Палацу графа Бадені в Буську. Незмінними екскурсоводами в музеї, та й по різних локаціях Буська, а також на виїзних заходах, є невтомні краєзнавці Людмила Ціхоцька, Віктор Пенцак, Володимир Ступак, Іван Нагорний.

Привітати наших ентузіастів з вагомою датою в житті товариства прийшли небайдужі люди, які так чи інакше у цей непростий час долучаються до діяльності товариства «Бужани» - хто матеріально, хто фізичною чи інтелектуальною працею.

З вітальними словами виступили заступник Буського міського голови Олег Коваль та депутати міської ради Сергій Бондаренко і Тетяна Сай. Цікавими спогадами з історії становлення і розвитку самої організації ділилися її старійшини – Зіновій Павлик, Людмила Ціхоцька, Петро Довгань, Іван Нагорний, Михайло Зозуля. А талановита юна вокалістка Оленка Дзендзелюк вразила усіх виконанням пісень. Наша молодь - найкраща! Тішить те, що товариство згуртовує навколо себе і активних молодих людей, що в часі війни є надзвичайно важливим.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь