Знищення бур'янів після жнив
Після закінчення жнив на полі потрібно зібрати всю солому. Якщо можливо, провести дискування для прополювання старих бур’янів і стимулювання проростання нових насінин. Для цього потрібно щоб пройшли рясні дощі, тому що після збирання врожаю грунт має понижену вологість.
Після розрізання диском бур'яни будуть мати більшу поглинаючу листкову поверхню і менш розвинену кореневу систему, що полегшить їх знищення при низьких дозах внесення гербіциду Раундап. Також можна застосувати гербіциди: Тотал, Отаман, Напалм, Геліос, Гліфовіт, Ураган форте, Антибур’ян та інші — все це речовини однієї групи під загальною назвою «гліфосати».
Гліфосати — це гербіциди суцільної дії, системні, які здатні до пересування по рослинах до кореневища. Діюча речовина переміщується з місця нанесення повільно (7-10 днів), але на велику відстань (на глибину до 2 м) і викликає загибель кореневищ у радіусі 30 см. Симптоми дії препаратів можна спостерігати на однорічних рослинах через 2-4 доби, на багаторічних – 7-10 діб; повна загибель настає через 20 днів і більше. Бур’яни спочатку набувають світло-зеленого забарвлення, потім жовтіють, знебарвлюються, втрачають тургор, засихають і через 14-20 днів гинуть.
Потрібно дочекатися проростання бур'янів до оптимальних розмірів — 10-20 см., тоді вносити гербіцид. Найкращі результати досягають за використання гліфосату 2,0 л/га, у поєднанні із 2,4-Д (ефір), 2,0 л/га, в оптимальні фази розвитку бур’янів: для осоту — це 10–20 см у фазі ррозетки, берізки польової — 10–30 см у фазі розетки, однорічних — 10–20 см заввишки або у діаметрі. Строки відростання бур’янів залежать від кліматичних умов, але головне — не допустити їхнього надмірного відростання.
Під час застосування препаратів на основі гліфосату потрібно дотримуватися таких правил:
- використовувати невисокі норми витрати робочого розчину; гліфосат дає найкращі результати у вигляді концентрованого розчину за максимальної норми витрати води 200 л/га;
- не проводити обприскування, якщо протягом наступних 4-5 годин очікується дощ: гліфосат повинен повністю поглинутись листям бур’янів;
- для досягнення оптимальних результатів бур’яни повинні активно розвиватися в умовах доброї зволоженості ґрунту. Якщо бур’яни страждають від посухи, обприскування краще не проводити.
Обприскування препаратами не порушує сівозміни. Після винищення небажаної рослинності, на полі можна висівати будь-яку культуру. Завдяки високоефективному знищенню бур'янів, обробка гербіцидом дає можливість підвищити врожайність наступних культур на 30 %. Через зменшення механічних обробок зберігається структура грунту та грунтова волога.
Оксана ЗАБУЖНА,
державний фітосанітарний інспектор
ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області