Історична довідка

Місто Буськ (старовинна назва Бужеськ) – містечко з типовим середньовічним плануванням та унікально-збереженою системою оборонних фортифікацій Х- ХVІІ століть. Населення - 8484 особи.

         Історичне літочислення міста починається від 1097 року – року першої літописної згадки про нього у «Повісті минулих літ» (1097 р.). Там  місто згадується як таке, що вже існує.  Реальна ж історія Буська – відтинок  VІ – VІІ ст., коли він (за гіпотезою М.Грушевського) був столицею племені бужан, які у цей період разом з дулібами та волинянами населяли Волинський регіон. Більше того, як стверджують науковці, власне від назви міста плем’я отримало свою самоназву.

У ХІІІ ст. добре укріплене місто-фортеця Буськ відіграло роль форпосту на рубежах Волинського, а згодом і Галицько-Волинського князівства. В 1411 р.  місто, одним із перших в Галичині, отримало Магдебурське право.

Невід’ємним атрибутом міського самоуправління став герб міста, на якому зображено бузька (лелеку). Народна етимологія пов’язує назву міста з діалектною назвою лелеки (бузьок, бузька), що зображений на міській геральдиці і з образом якого повязана легенда про заснування міста  (в основі сюжету легенди оповідь про те, як лелека (бузьок), який кружляв у повітрі над густим лісом, начебто допоміг дружині Давида Ігоровича вибратися із боліт на суху горбисту місцевість, де князь звелів спорудити укріплення майбутнього міста).

Окремі дослідники на підставі етимологічно-лінгвістичних аналогій співвідносять назву міста із іменем слов'янського вождя Божа. Коренем своїм це ім'я збігається з племінною назвою бужан.

У 1539-1641 рр. функціонувала перша папірня, на папері якої надруковано "Острозьку Біблію" (1581р.), «Апостол»  Івана Федоровича (Федорова).

Буськ – рідне місто президента ЗУНР Євгена Петрушевича (1863-1940рр.), сестер Марії, Даниїли і Ніни Байко - заслужених артистів України, лауреатів Державної премії ім. Т. Г. Шевченка. Тут народився філолог-славіст, мистецтвознавець, професор Львівського університету Іларіон Свенціцький (1876-1956рр.), доктор богословських наук, єпископ Йосиф Боцян (1879-1926рр.). Буськ пишається паралімпійським чемпіоном 2016 року у Ріо-де-Жанейро, фехтувальником Антоном Дацком, героїнею Революції Гідності, безстрашною медсестрою Марією Матвіїв.

Серед пам’яток архітектури: церква Св.Парасковеї, церква Св. Онуфрія, церква Св.Миколая, синагога і костел  Св.Станіслава, палац графа Бадені.

Впродовж останніх років у Буську споруджено пам’ятник президенту  Західноукраїнської Народної Республіки Євгенові Петрушевичу (2008 р.), пам’ятник Скорботи (2007 р.).

Серед найбільш потужних підприємств міста: СП «Олнова», Буський консервний завод, ТзОВ «Галіція Грінері».

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь