Ми можемо подолати туберкульоз
Березень — місяць подолання туберкульозу. Цьогоріч він проходить під лозунгом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати.
У 2024 році набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу в Україні». Він зосереджується на створенні ефективних заходів для повного подолання туберкульозу, включаючи покращення діагностики, доступу до лікування та профілактики. Важливим аспектом Закону є закріплення міжсекторного підходу до подолання туберкульозу, який передбачає об’єднання зусиль не лише системи охорони здоров’я, а й інших сфер — соціального захисту, освіти, громадських організацій тощо для розв’язання проблем, пов’язаних з недугою.
Затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2024р. № 726-р «Стратегія розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки», яка визначає основний напрям подальшого розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню до 2026 року та розроблена з урахуванням Указу Президента України від 30 вересня 2019 р. № 722 “Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року” та рекомендацій Політичної декларації Наради високого рівня Генеральної асамблеї ООН з питань боротьби з туберкульозом (2023 рік).
Реалізація цієї Стратегії є необхідною умовою для забезпечення збереження здоров’я населення України, що є пріоритетним напрямом державної політики, забезпечує її потенціал і розвиток.
В Буській міській територіальній громаді захворюваність на туберкульоз органів дихання за 2024 рік, в порівнянні з аналогічним періодом 2023 року зросла на 58% (11 випадків). Зареєстровано 19 випадків, з них 1 дитина віком 4 роки (не щеплена проти туберкульозу, у тому числі контакт з хворим на туберкульоз у родині) проти 8 за аналогічний період 2023 року. В структурі захворюваності переважає доросле населення - 94,73% (18 випадків), діти становлять 5,26% (1 випадок).
Питома вага бацилярних форм туберкульозу зросла з 62,50% у 2023 році до 89,47% у 2024 році:
- у 2024 році: 17 випадків з бактеріовиділенням з 19 захворілих на ТБ;
- у 2023 році: 5 випадків з бактеріовиділенням з 8 захворілих на ТБ.
З початку 2025 року вже захворіли на туберкульоз легень 2 дорослих осіб, з них один летальний випадок.
У Львівській області станом на 31.12.2024 профілактичними щепленнями проти туберкульозу охоплено 91,6% немовлят, в Україні – 92,8%, а в Буській ОТГ – 82,4%.
Туберкульоз — це інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму (наприклад, нирки, хребет чи мозок), крім волосся та нігтів.
Передається туберкульоз (далі — ТБ) від людини, яка має відкриту форму ТБ (з активним бактеріовиділенням) до іншої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто з краплями слини чи слизу під час кашлю, розмови, чхання.
Бактерія ТБ може “жити” в організмі не призводячи до розвитку захворювання. Це назвивається латентним тубінфікуванням (ЛТБІ).
Бактерія туберкульозу стає активною якщо імунна система не може зупинити її розповсюдження. Коли бактерія туберкульозу активна (тобто розмножується в організмі), це називається захворюванням на ТБ. В такому випадку розвиваються симптоми, і пацієнт може заражати інших, поки не отримає адекватну терапію.
Для осіб з ослабленою імунною системою, особливо для ВІЛ-інфікованих, ризик розвитку захворювання на ТБ значно вищий, ніж для осіб з нормально функціонуючою імунною системою.
Які симптоми захворювання?
– кашель, що продовжується 3 тижні й більше
– біль в грудній клітині
– кашель з кров’ю
Інші можливі симптоми туберкульозу:
– слабкість чи втомлюваність
– втрата ваги
– відсутність апетиту
– озноб
– лихоманка
– сильне потовиділення вночі
Також можуть спостерігатись симптоми з боку інших уражених органів та систем: наприклад, біль у спині у випадку ТБ хребта чи кров у сечі у випадку ТБ нирок.
Особи з латентним тубінфікуванням не мають симптомів та не можуть заражати інших.
Як можна захиститись від туберкульозу?
Сьогодні в арсеналі медицини є вакцина БЦЖ від важких, генералізованих форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз. Вони особливо небезпечні для дітей першого року життя. Без щеплення вакциною БЦЖ у дитини, яка захворіє на такий туберкульоз, ризик летального випадку сягає 92%. Тому цю вакцину вводять так рано — на 3–5 день життя немовляти.
Це рекомендований вік для вакцинації, однак діти старші 5 днів також можуть і мають бути вакциновані. Якщо щеплення не було проведене до 2 місяців життя, то для оцінки необхідності вакцинації використовується проба Манту: щеплення БЦЖ проводиться лише у випадку, якщо результат проби негативний.
БЦЖ — це жива вакцина, проте мікобактерії в її складі настільки ослаблені, що вони не здатні викликати захворювання. БЦЖ застосовують у багатьох країнах з високою поширеністю ТБ для захисту дітей. На жаль, Україна й досі знаходиться в цьому переліку.
Туберкульоз — виліковне захворювання, успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.
Не залишайтесь байдужими до проблеми туберкульозу – робіть все, щоб зупинити туберкульоз сьогодні!
#ЛіквідуємоТуберкульоз
#МиПрацюємоЩобВиБулиЗдорові
Бродівський відділ Золочівського районного відділу ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»