Ми можемо подолати туберкульоз

Дата: 14.03.2025 10:08
Кількість переглядів: 143

Фото без описуБерезень — місяць подолання туберкульозу. Цьогоріч він проходить під лозунгом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати. 

           У 2024 році набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу в Україні». Він зосереджується на створенні ефективних заходів для повного подолання туберкульозу, включаючи покращення діагностики, доступу до лікування та профілактики. Важливим аспектом Закону є закріплення міжсекторного підходу до подолання туберкульозу, який передбачає об’єднання зусиль не лише системи охорони здоров’я, а й інших сфер — соціального захисту, освіти, громадських організацій тощо для розв’язання проблем, пов’язаних з недугою.

          Затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2024р.               № 726-р  «Стратегія розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки», яка визначає основний напрям подальшого розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню до 2026 року та розроблена з урахуванням Указу Президента України від 30 вересня 2019 р. № 722 “Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року” та рекомендацій Політичної декларації Наради високого рівня Генеральної асамблеї ООН з питань боротьби з туберкульозом (2023 рік).

  Реалізація цієї Стратегії є необхідною умовою для забезпечення збереження здоров’я населення України, що є пріоритетним напрямом державної політики, забезпечує її потенціал і розвиток.

 

В Буській міській територіальній громаді захворюваність на туберкульоз органів дихання  за  2024 рік, в порівнянні з аналогічним періодом 2023 року зросла на 58% (11 випадків). Зареєстровано 19 випадків, з них 1 дитина віком 4 роки (не щеплена проти туберкульозу, у тому числі контакт з хворим на туберкульоз у родині) проти 8 за аналогічний період 2023 року. В структурі захворюваності переважає доросле населення - 94,73% (18 випадків), діти становлять 5,26% (1 випадок).

Питома вага бацилярних форм туберкульозу зросла з 62,50% у 2023 році до 89,47% у 2024 році:

- у 2024 році: 17 випадків з бактеріовиділенням з 19 захворілих на ТБ;

- у 2023 році: 5 випадків з бактеріовиділенням з 8 захворілих на ТБ.

З початку 2025 року вже захворіли на туберкульоз легень 2 дорослих осіб, з них один летальний випадок.

У Львівській області  станом на 31.12.2024 профілактичними щепленнями проти туберкульозу охоплено 91,6% немовлят, в Україні – 92,8%, а в Буській ОТГ – 82,4%.

         Туберкульоз — це інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму (наприклад, нирки, хребет чи мозок), крім волосся та нігтів.

        Передається туберкульоз (далі — ТБ) від людини, яка має відкриту форму ТБ (з активним бактеріовиділенням) до іншої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто з краплями слини чи слизу під час кашлю, розмови, чхання.

       Бактерія ТБ може “жити” в організмі не призводячи до розвитку захворювання. Це назвивається латентним тубінфікуванням (ЛТБІ).

        Бактерія туберкульозу стає активною якщо імунна система не може зупинити її розповсюдження. Коли бактерія туберкульозу активна (тобто розмножується в організмі), це називається захворюванням на ТБ. В такому випадку розвиваються симптоми, і пацієнт може заражати інших, поки не отримає адекватну терапію.
        Для осіб з ослабленою імунною системою, особливо для ВІЛ-інфікованих, ризик розвитку захворювання на ТБ значно вищий, ніж для осіб з нормально функціонуючою імунною системою.

Які симптоми захворювання?

– кашель, що продовжується 3 тижні й більше
– біль в грудній клітині
– кашель з кров’ю
Інші можливі симптоми туберкульозу:
– слабкість чи втомлюваність
– втрата ваги
– відсутність апетиту
– озноб
– лихоманка
– сильне потовиділення вночі
Також можуть спостерігатись симптоми з боку інших уражених органів та систем: наприклад, біль у спині у випадку ТБ хребта чи кров у сечі у випадку ТБ нирок.

Особи з латентним тубінфікуванням не мають симптомів та не можуть заражати інших.

Як можна захиститись від туберкульозу?

Сьогодні в арсеналі медицини є вакцина БЦЖ від важких, генералізованих форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз. Вони особливо небезпечні для дітей першого року життя. Без щеплення вакциною БЦЖ у дитини, яка захворіє на такий туберкульоз, ризик летального випадку сягає 92%. Тому цю вакцину вводять так рано — на 3–5 день життя немовляти.

Це рекомендований вік для вакцинації, однак діти старші 5 днів також можуть і мають бути вакциновані. Якщо щеплення не було проведене до 2 місяців життя, то для оцінки необхідності вакцинації використовується проба Манту: щеплення БЦЖ проводиться лише у випадку, якщо результат проби негативний.

БЦЖ — це жива вакцина, проте мікобактерії в її складі настільки ослаблені, що вони не здатні викликати захворювання. БЦЖ застосовують у багатьох країнах з високою поширеністю ТБ для захисту дітей. На жаль, Україна й досі знаходиться в цьому переліку. 

      Туберкульоз — виліковне захворювання, успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків. 

 

Не залишайтесь байдужими до проблеми туберкульозу – робіть все, щоб зупинити туберкульоз сьогодні!

 

#ЛіквідуємоТуберкульоз

#МиПрацюємоЩобВиБулиЗдорові

 

Бродівський відділ Золочівського районного відділу ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь