Найнебезпечніше захворювання картоплі – рак картоплі

Дата: 19.08.2024 16:17
Кількість переглядів: 85

Фото без описуВирощування картоплі для України є національним захопленням. Картопля перебуває у трійці основних продуктів харчування.

         Одним із найнебезпечніших захворювань картоплі є рак, збудник якого – гриб Synchytrium endobioticum (Schibersky) Percival. Захворювання додане до списку А-2 «Карантинні організми, обмежено поширені в Україні». З культурних рослин пошкоджує лише картоплю. Хвороба вперше зареєстрована в Австро-Угорщині у 1888 році. До Європи гриб потрапив із Південної Америки (Перу). Збудник зустрічається локально майже у всіх країнах-членах Організації економічного співробітництва та розвитку. В Україні рак картоплі вперше виявлено на Хмельниччині.

        Розповсюдження раку картоплі в природних умовах дуже повільне. Він найчастіше переноситься із зараженими бульбами або бульбами стійких сортів, що мають на своїй поверхні часточки зараженого ґрунту, та з іншим рослинним матеріалом (цибулинами, коренеплодами, саджанцями, розсадою), який вирощений на зараженій ділянці. Дощові потоки та талі води, що проходять через старі вогнища, розносять збудника на значні відстані. Паразит може розселятися птахами, а також сільськогосподарським інвентарем, тарою, гноєм, відходами заводів, що переробляють інфіковану картоплю тощо.

Найхарактерніша ознака захворювання – утворення наростів на бульбах, столонах, кореневій шийці, рідше (при сильному ураженні) – на стеблах, листках і квітках. На стеблах вони формуються у пазухах листків та при основі стебла, а на листках з’являються на черешках. Листки потовщуються та деформуються. На квітках спостерігається цілковита деформація тичинок, а згодом і всієї квітки.

        За зовнішнім виглядом нарости на бульбі картоплі нагадують квіти цвітної капусти. Розмір наростів може бути різноманітним – від маленької горошини до розміру бульби і більшим. Нарости, що утворюються в землі, мають білий або жовтуватий колір, а на надземних частинах рослин – зелений. До закінчення вегетації вони темніють і загнивають. Нарости на столонах можуть мати також зелене забарвлення внаслідок синтезу хлорофілу. При ураженні кореневої шийки нарости помітні на поверхні ґрунту.

        Через те, що збудник раку картоплі належить до вологолюбивих організмів, найбільш сприятливі умови для його розвитку – середньомісячна температура ґрунту від +18 °С до +21 °С і збільшена кількість опадів

Заходи із запобігання подальшого поширення раку картоплі – це здійснення державного контролю за дотриманням законодавства з карантину рослин при вирощуванні, заготівлі, вивезенні, ввезені, перевезенні, зберіганні, переробці, реалізації та використанні картоплі.

         Встановити наявність збудника раку картоплі можливо при аналізі зразків ґрунту і рослин картоплі, які мають характерні ознаки. Хоча, слід зазначити, що на уражених бульбах стійких до раку сортів картоплі, симптомів хвороби може не бути, або вони будуть дуже незначними. Цей фактор сприяє не лише розповсюдженню хвороби а і постійному накопиченню спор патогена в ґрунті. Точно встановити наявність спор раку картоплі можливо лише в фітосанітарній лабораторій. Після виявлення карантинного організму (в т.ч. раку картоплі) відповідно до Закону України «Про карантин рослин», на території, де він був виявлений, запроваджується карантинний режим, а фітосанітарні інспектори цього регіону разом з власниками заражених земель розробляють ряд заходів щодо локалізації та ліквідації вогнища хвороби. Зокрема, забороняється вивезення картоплі з метою реалізації, з населених пунктів, що мають вогнища хвороби, у вільні від цього захворювання райони та за межі країни. Заборонено використовувати насіннєву картоплю з-заражених господарств для вирощування в вільних районах заражених областей (її потрібно використовувати тільки для переробки на підприємствах, розташованих в межах заражених районів). Також заборонено використовувати гній з населених пунктів та господарств, на території яких виявлені вогнища раку картоплі, це можливо тільки на забруднених територіях.

       З агротехнічних заходів, головним у боротьбі з раком картоплі є вирощування культур, які не пошкоджуються хворобою і впровадження ракостійких сортів картоплі. Використання стійких сортів найбільш доцільно на невеликих дачних ділянках, де застосувати сівозміну дуже складно. Сьогодні є достатньо великий асортимент вітчизняних та іноземних сортів картоплі, стійких як до звичайного так і до агресивного біотипів хвороби. Яким би не був гарним та перспективним сорт, але постійно використовувати лише один певний ракостійкий сорт картоплі на зараженій ділянці не можна. Рекомендується не рідше одного разу на 4-5 років проводити зміну сорту картоплі. На зараженій ділянці необхідно проводити щорічно ретельне обстеження. Якщо при огляді рослин, серед них були виявлені рослини з ознаками зараження, то потрібно терміново змінювати сорт картоплі, не чекаючи 4-5 років. Загалом агротехнічні заходи в боротьбі з раком картоплі є: - використання насіннєвих бульб гарної якості, ракостійких сортів картоплі; - дотримання сівозміни, яка включає ротацію культур і чистий пар; - просторова ізоляція насінницьких посівів картоплі (поля, на яких вирощують насіннєвий матеріал, повинні перебувати на відстані не менше 1 км від виробничих полів або присадибних ділянок); - на ділянках, де виявлений збудник, восени при збиранні картоплі всі уражені бульби і рослинні рештки потрібно спалювати; - у вогнищах хвороби, на корм худобі можна використовувати тільки варену картоплю.

         На сьогодні до Переліку пестицидів і агрохімікатів, офіційно дозволених для використання в Україні не внесений жоден хімічний або біологічний препарат, що може бути використаний для боротьби з раком картоплі. Це пояснюється тим, що оболонка зооспорангія S. endobioticum настільки щільна, що діюча речовина фунгіциду просто не може через неї проникнути і вплинути на збудника. Тому, єдино дієвим способом викорінення хвороби на заражених ділянках залишається висаджування стійких сортів і сівозміна.

        Також не слід забувати і про попереджувальні заходи, а саме – використання для садіння лише вільних від раку картоплі і інших небезпечних патогенів бульб. Слід купувати насіннєву бульбу лише в офіційних виробників, посіви яких регулярно перевіряються. Потрібно активно цікавитись у продавців докладним походженням картоплі щоб виключити можливість завезення її з заражених зон. Огляд поширення карантинних організмів (в т.ч. раку картоплі) з вказаними районами і містами де є карантинні обмеження щорічно оновлюється і розміщується на офіційному сайті Держпродспоживслужби.

                                                                                            Головний спеціаліст  Г. Бугай


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь