На території Буської МТГ з початку року зареєстровано два випадки захворювання на сказ

Дата: 13.03.2025 14:36
Кількість переглядів: 246

Фото без опису

Фото без описуЗ початку 2025 року ускладнилася ситуація зі сказу серед тварин в Буській міській територіальній громаді. Вже зареєстровані 2 випадки захворювань тварин на сказ в с. Чаниж та с. Чішки. В одному випадку – лисиці, в другому – коня. Антирабічне лікування призначене 5 особам, які контактували з тваринами хворими на сказ.

            За 12 місяців 2024 року, в порівнянні з аналогічним періодом 2023 року, у Львівській області на 29,03% (на 27 випадків) збільшилась кількість випадків сказу серед тварин – зареєстровано 120 випадків проти 93 у 2023 році (на території Буської міської територіальної громади зареєстровано 4 випадки проти 2 за аналогічний період 2023 року).

            В Україні щорічно реєструються випадки сказу серед людей. Так, в 2024 році, на Харківщині зареєстровано 3 летальних випадки серед людей внаслідок сказу. В усіх випадках джерелом інфекції для людей стали домашні коти.

          Сказ це особливо небезпечна інфекційна хвороба людей і тварин, яка завжди закінчується смертю.

           Основними резервуарами сказу в природі залишаються дикі тварини, серед яких головну загрозу несуть лисиці, але найбільшу небезпеку для людей становлять домашні тварини — коти, собаки та сільськогосподарські тварини.

           Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки - втрата відчуття страху.

          Симптоми сказу у тварин

          Початкова стадія (триває до п’яти днів). Хворі тварини гризуть місце укусу, мають слабкий апетит та їдять неїстівне, спостерігається слинотеча, блювота. За поведінкою ласкаві, примхливі та насторожені одночасно.

          Збуджена стадія (2-3 дні). Поведінка хворих тварин змінюється, вони стають агресивними, збудженими, намагаються утекти та нападають на людей і тварин. Змінюється харчування – тварини гризуть землю і їдять неїстівне. Спостерігаються конвульсії, параліч та косоокість.

          Паралітична стадія (2-4 дні). Тварини виснажені, спостерігається повний параліч, який призводить до смерті.

          Вірус передається через укус  інфікованою твариною або ослинення нею пошкодженої шкіри чи слизових оболонок людини.

          Перші симптоми сказу можуть з’явитися через декілька днів (зазвичай 18-60 днів, але це залежить від місця укусу: іноді симптоми виникають більш, ніж через рік після укусу).Перші симптоми – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома.

          Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми : дратівливість, агресивність, надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику, вироблення надміру слини («піноутворення в роті»), м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання, страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь) і інші. На стадії  виражених неврологічних симптомів,  шанси врятувати пацієнта є дуже низькими.

Яка екстрена профілактика сказу? Що робити, якщо Вас вкусила тварина?
Ефективного лікування хвороби не існує!  

          Щоб захиститись від  сказу, необхідна медична допомога та курс антирабічних щеплень – їх має бути 5: 0-й день (день звернення до лікаря), а потім у 3–й, 7-й, 14-й і 28-й дні. Протипоказів до екстреної вакцинації проти сказу нема! В окремих випадках окрім вакцини вводиться також антирабічний імуноглобулін, що забезпечує захист відразу, до того, як запрацює вакцина.

         Перша допомога при укусі твариною:

  1. Якнайшвидше ретельно промийте рану, подряпини, садна чи заслинені місця струменем води з милом.
  1. Обробіть краї рани спиртом 70% або настоянкою йоду 5%. Накладіть

стерильну пов’язку. Ці заходи значно знизять ризик розвитку сказу.

  1. Негайно зверніться по медичну допомогу до  закладу охорони здоров’я. 

         Як убезпечити інфікування сказом власну тварину?

  • регулярно вакцинувати;
  • уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
  • дотримуватися правил утримання тварини.

Своєчасне звернення за медичною допомогою – захист від сказу!

Не будьте байдужими до свого здоров’я та життя !

#МиПрацюємоЩобВиБулиЗдорові

Бродівський відділ Золочівського районного відділу ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь